Koła i zestawy kołowe z kołem poliamidowym

Jednym z kolejnych rodzajów kół z katalogu firmy Rader są zestawy kołowe z kołem poliamidowym. Poliamid jest termoplastycznym tworzywem sztucznym który jest odporny na uderzenia, niebrudzący oraz odporny na korozję. Poliamid jest bardzo wytrzymały na ścieranie oraz odporny na wiele agresywnych substancji (z wyłączeniem kwasów mineralnych). Ponadto zapewnia bardzo niewielki opory toczenia.

Poliamid ma właściwości higroskopijne, dlatego możliwe są zmiany rozmiarów w zależności od wilgotności i temperatury otoczenia. Naturalny kolor koła poliamidowego to biały. Jednakże po dodaniu odpowiednich barwników koło może mieć dowolne zabarwienie. Koła te występują z łożyskowaniem ślizgowym, wałeczkowym oraz pojedynczym i podwójnym kulkowym. W zależności od parametrów koła lub zestawu mogą one przenosić nawet kilka ton.

Dla podniesienia nośności koło jest odpowiednio żebrowane. Twardość koła poliamidowego to 70°Shore’D.  Zakres temperatury pracy kół poliamidowych jest w przedziale -30° C do +80° C, aczkolwiek dla temperatura chwilowa pracy (max 15min) może być wyższa do +120° C. Warto nadmienić że wraz ze wzrostem temperatury środowiska pracy następuje spadek nośności koła. Zestawy kołowe z kołem poliamidowy (jak i same koła) z uwagi na swoje właściwości mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jak i ciężkim.

Przykłady zestawów kołowych z kołami poliamidowymi.

Zestaw kołowy skrętny z kołem poliamidowym           Zestaw kołowy stały z kołem poliamidowym              Zestaw kołowy skrętny z hamulcem z kołem poliamidowym         Zestaw kołowy skrętny z kołem poliamidowym montowany na śrubę

 

Koło poliamidowe z łożyskiem kulkowym            Koło poliamidowe z łożyskiem ślizgowym

 

Skomentuj: Koła i zestawy kołowe z kołem poliamidowym

Musisz być zalogowany aby komentować.