Historia koła

Koło- historia

Do teraz, jest jeszcze tajemnicą to, kto wynalazł koło i kiedy zostało ono wynalezione. Według archeologów, było to prawdopodobnie, około 8 000 r. pne w Azji. Najstarsze kiedykolwiek widziane koło było odkryte w Mezopotamii około 3500 roku pne. na terenach dzisiejszego Iraku. Zostało ono zrobione przez Sumerów. Było zrobione z połączonych ze sobą drewnianych desek. Zastosowano je po raz pierwszy w wozach, używanych do transportu ciężkich ładunków.  W późniejszych czasach koło zostało ulepszone przez Egipcjan, którzy wykorzystywali koła ze szprychami do rydwanów (ok. 2000 lat przed Chr.). i Herytów (lud żyjący na terenach dzisiejszej Turcji).

Na początku koła wytwarzane były w ten sposób, że łączono trzy kawałki drewna biegnącą w poprzek deską. Otrzymaną kwadratową tarczę cięto tak, by uzyskać okrąg. Tam gdzie drewno występowało rzadziej, koła robiono z kamienia. Najwcześniejsze drewniane i kamienne egzemplarze były wytrzymałe, ale ciężkie. Zęby je obrócić, należało użyć dużej siły, a ich łożyska zużywały się stosunkowo szybko. Poczyniono wiele prób, by wyprodukować lżejsze koła. W tym celu w tworzącej je tarczy wycinano np. otwory. Najskuteczniejszą metodą okazało się jednak zastosowanie szprych. Koło takie wynaleziono niezależnie w północnej Europie, w Chinach i w zachodniej Azji, a po roku 2000 p.n.e. było już ono szeroko rozpowszechnione. W owym czasie kół używano w wielu rejonach świata, chociaż niektóre późniejsze cywilizacje, takie jak np. żyjący w środkowej Ameryce Aztekowie, radziły sobie bez nich.

W dzisiejszych czasach koła znajdują zastosowanie niemal wszędzie – w samochodach, pociągach, samolotach i różnego rodzaju maszynach. Trudno sobie wyobrazić bez nich świat – świat, w którym ogromne ciężary trzeba byłoby ciągnąć po ziemi na saniach lub rolkach, a transport ludzi i towarów na duże odległości w ogóle by nie istniał.

Dziś wiemy, że wynalezienie koła było jednym z najbardziej podstawowych wynalazków. Gdyby nie koło nie byłoby świata, takiego jaki znamy teraz. Dlaczego? Bo koła znajdują zastosowanie wszędzie: w samochodach, samolotach i różnego rodzaju maszynach.

Skomentuj: Historia koła

Musisz być zalogowany aby komentować.